Już po raz piąty organizacji szachowych AMP podjęła się drużyna Uniwersytetu Ekonomicznego ze stolicy Górnego Śląska. Ciekawą, aczkolwiek niespodziewaną, okazała się lokalizacja imprezy - ośrodek wypoczynkowy Orle Gniazdo w Hucisku na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Pierwsi z blisko 300 studentów z 42 uczelni całej Polski pojawili się tam już w czwartek wieczorem, aby przejść szybką aklimatyzację i odpocząć przed wielką szachową bitwą. I wtedy i później wszyscy chwalili sobie organizację mistrzostw, z których kolejny raz prowadzona była transmisja video.

Wśród uczestników nie zabrakło wielu utytułowanych arcymistrzów szachowych z międzynarodowymi osiągnięciami. Interesująco zapowiadała się rywalizacją pomiędzy przedstawicielkami płci pięknej, gdzie trudno było wskazać główną faworytkę.

Kobieca rywalizacja nabrała rumieńców po siódmej rundzie, gdzie trzy panie oderwały się od peletonu i wiadomo było, że to pomiędzy nimi rozstrzygnie się walka o medale. Swoją fantastyczną dyspozycję udowodniła Karina Szczepkowska, która pewna już złotego medalu dopiero na koniec zremisowała, wcześniej pokonując pozostałe medalistki. Zawodniczka UE Katowice odzyskała złoto po czterech latach (w międzyczasie była druga i trzecia). Srebro przypadło zwyciężczyni dwóch poprzednich AMP - Klaudii Kulon (UE Poznań), która w kluczowym pojedynku pokonała Martę Bartel (Uniwersytet Warszawski) - ostatecznie z brązowym medalem (powrót na podium po roku przerwy). - O tytule mistrzowskim zdecydowało zwycięstwo z Klaudią. Partia miała dwa etapy: Klaudia przeważała i mogła to wykorzystać, ale jeden błąd zdecydował, że losy pojedynku się odwróciły - komentowała Szczepkowska.

Akademickie Mistrzostwa Polski w Szachach

Turniej indywidualny mężczyzn rozpoczął się od dużej niespodzianki. Rozstawiony z wysokim numerem startowym reprezentant gospodarzy, Dariusz Świercz (Uniwersytet Ekonomiczny Katowice) musiał uznać wyższość Tomasza Jaskółki. Ponieważ nie było to jedyne niepowodzenie ubiegłorocznego wicemistrza, zajął on dopiero 18. miejsce.

Podczas zawodów przewagę nad rywalami systematycznie powiększał Maciej Klekowski (AGH Kraków), który tylko raz zremisował (z Jackiem Tomczakiem) i po raz drugi w karierze sięgnął po tytuł Akademickiego Mistrza Polski. Dwa pozostałe krążki padły łupem studentów z Uniwersytetu Ekonomicznego z Poznania. Srebro wywalczył debiutujący na podium AMP Tomczak, a brąz (po raz drugi z rzędu) Kamil Dragun. Ich pojedynek zakończył się remisem, obydwaj też zremisowali z czwartym Kamilem Plichtą z UE Poznań.

W związku z osiągniętymi wynikami akademiccy mistrzowie Polski zakwalifikowali się do reprezentacji Polski na Akademickie Mistrzostwa Świata, które odbędą się w kwietniu w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Abu Dhabi. 8-osobowy skład uzupełnią najwyżej notowani w światowych rankingach polscy studenci. Reprezentacja Polski bronić będzie dwóch złotych medali AMŚ zdobytych rok temu w Katowicach!

Szachiści nie mieli wiele czasu na odpoczynek, gdyż zaraz po zakończeniu ostatniej rundy turnieju indywidualnego rozpoczął się turniej zespołowy. Specjaliści w gronie faworytów wymieniali ekipy z Katowic, Poznania i Warszawy, jednak turniej drużynowy rządzi się własnymi prawami.

Świetnie spisali się w drużynówce najlepsi zawodnicy turniejów indywidualnych. Maciej Klekowski zakończył rywalizację z wynikiem 7,5/8, Karina Szczepkowska zdobyła 8/9. Dla swoich drużyn bardzo dobrze też zagrali najwyżej notowani w rankingach Dariusz Świercz (UE Katowice, 8/9) i Klaudia Kulon (UE Poznań, 5,5/7).

Po dziewięciu rundach swoją dominację udowodniły najwyżej rozstawione ekipy: Uniwersytety Ekonomiczne z Katowic i Poznania. W ich bezpośrednim starciu padł remis. Poznaniacy obronili mistrzowski tytuł, wyprzedzając ekipę z Katowic o jeden punkt. Katowiczanie zremisowali bowiem jeszcze z AGH i po raz trzeci z rzędu, a piąty w ogóle zadowolić się musieli srebrem. Ich niedosyt jest coraz większy. Do najwyższego poziomu organizacyjnego AMP ciągle nie udaje się dostosować najwyższego miejsca na podium (może za rok?). Trzecie wywalczyła zaś drużyna Politechniki Wrocławskiej.

- Przyjechaliśmy tu obronić tytuł i udało nam się to zrealizować. Spełniliśmy obietnicę złożoną w naszym AZS i sami sobie sprawiliśmy radość. Nie sztuką jest przecież zdobyć tytuł, ale sztuką jest go obronić. Łatwo nie było i naprawdę detale zdecydowały, że okazaliśmy się lepsi od gospodarzy - powiedział Michał Mazurkiewicz z UE Poznań.

Najlepsze drużyny uzyskały prawo udziału w Akademickich Mistrzostw Europy w szachach, które w 2017 roku odbędą się w hiszpańskiej Maladze.

AMP w Szachach

Podziękowania należą się sponsorom za czynny udział w imprezie oraz pomoc, bez której Akademickie Mistrzostwa Polski nie osiągnęłyby takiego poziomu. Wyrazy wdzięczności kierujemy do Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz przedstawicieli miasta Zawiercie.

Medaliści AMP 2016 w szachach:

Kobiety:
1. Karina Szczepkowska-Horowska (UE Katowice)
2. Klaudia Kulon (UE Poznań)
3. Marta Bartel (Uniwersytet Warszawski)

Mężczyźni:
1 Maciej Klekowski (AGH Kraków)
2. Jacek Tomczak (UE Poznań)
3. Kamil Dragun (UE Poznań)

Klasyfikacja drużynowa:
1. Uniwersytet Ekonomiczny Poznań